فهرست دیپلماتیک کشورهای عربی شورای همکاری خلیج فارس

فهرست: دیپلماتیک کشورهای عربی شورای همکاری خلیج فارس اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی مدیر جمهوری خواستار نظارت مردم بر کار دولت است/ ریشه اتفاقات اخیر کشور باید رو

«مجید تخت روانچی» معاون سیاسی دفتر مدیر جمهوری خواستار روشن شدن ریشه اتفاقات اخیر کشور شد و گفت: دولت اراده کرده تا برخوردش با مردم براق باشد و مردم بتوانند بر

مدیر جمهوری خواستار نظارت مردم بر کار دولت است/ ریشه اتفاقات اخیر کشور باید رو

معاون سیاسی دفتر مدیر جمهوری: مدیر جمهوری خواستار نظارت مردم بر کار دولت است/ریشه اتفاقات اخیر کشور باید روشن شود

عبارات مهم : سیاسی

«مجید تخت روانچی» معاون سیاسی دفتر مدیر جمهوری خواستار روشن شدن ریشه اتفاقات اخیر کشور شد و گفت: دولت اراده کرده تا برخوردش با مردم براق باشد و مردم بتوانند بر کار دولت نظارت داشته باشند.

تخت روانچی روز جمعه در گفت وگو با ایرنا در خصوص ناآرامی های اخیر در بعضی از شهرهای کشور و رویکرد دولت در خصوص این اتفاقات اظهار کرد: واقعیت قضیه این است که مردم ما چه نسل جوان چه نسل بالاتر مطالبات بحقی دارند. آقای روحانی هم گفتند که همه ما باید پای صحبت مردم بنشینیم و به نظراتشان گوش دهیم و تصمیمات ما بر اساس خواسته های ملت باشد.

مدیر جمهوری خواستار نظارت مردم بر کار دولت است/ ریشه اتفاقات اخیر کشور باید رو

وی ادامه داد: آقای مدیر جمهور در صحبت خود در کنگره حقوق شهروندی و قبل از تحولات اخیر، بحث شفافیت را مطرح کردند و گفتند بودجه را باید در اتاق شیشه ای بگذاریم. این به این معنا بود که دولت اراده کرده تا برخوردش با مردم براق باشد و مردم بتوانند بر کار دولت نظارت داشته باشند.

معاون سیاسی دفتر مدیر جمهوری گفت: تحولات اخیر با طرح مطالبات بخش هایی از جامعه شروع شد ولی با اتفاقاتی، تبدیل شد به سوء استفاده هایی که متاسفانه عده ای شروع به تخریب کردند و شعارهای ساختار شکنانه دادند که مردم نیز بلافاصله و هوشیارانه صف خود را از آشوبگران جدا کردند.

«مجید تخت روانچی» معاون سیاسی دفتر مدیر جمهوری خواستار روشن شدن ریشه اتفاقات اخیر کشور شد و گفت: دولت اراده کرده تا برخوردش با مردم براق باشد و مردم بتوانند بر

روانچی با بیان اینکه عده ای با جنبش بدخواهان نظام تلاش کردند سوار موج مطالبات مردم شوند، اضافه کرد:اینها مستقیم یا غیرمستقیم از خارج از کشور خط می گرفتند و اگر تبلیغات رسانه های خارجی را رصد کرده باشید، دیدید که با چه شور و هیجانی اخبار این اتفاقات را پوشش می دادند و تحلیل می کردند. چنانچه بسیاری از شایعات و یا تصویرهای غیرمرتبط را نیز به عنوان خبر ناآرامی های کشور عزیزمان ایران منتشر می کردند!

وی یادآور شد: جالب است ترامپ در عرض دو روز چهار توئیت کرد. عجولانه فکر کرد که می تواند با دخالت در این کار به امیال خودش برسد ولی دیدیم که برعکس شد و این نشان دهنده هشیاری مردم است و مردم ما می دانند که آنها مطمئنا دلشان جهت مردم ما نسوخته هست. بخصوص ترامپ با آن سابقه زشت و الفاظی که در مورد مردم ما به کار برده و رویکردی که راجع به ویزای ورود به آمریکا داشته هست، چنین فردی نمی تواند جهت مردم ما دلسوزی کند.

معاون سیاسی دفتر مدیر جمهوری با بیان اینکه در جامعه مطالبات متعدد سیاسی اقتصادی و اجتماعی وجود دارد، تصریح کرد: آقای روحانی در صحبت های متفاوت مطرح و تاکید کرده اند که وزرا و مقامات مسئول با مردم صحبت کنند. سیاست هایی هم که دولت دارد در این جهت است که اولا به پرسشها مردم بپردازد، ثانیا تلاش کند جهت آنها راه حل پیدا کند.

مدیر جمهوری خواستار نظارت مردم بر کار دولت است/ ریشه اتفاقات اخیر کشور باید رو

اگر مجلس با پیشنهادات دولت مخالفت می کند، راهکار جایگزین را هم ارائه کند

وی با اشاره به بررسی بودجه 97 در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی اظهار کرد:در هر صورت راجع به لایحه بودجه 1397 باید طوری تصمیم گیری شود که به حل پرسشها مهم مردم منجر شود.

به گفته معاون سیاسی دفتر مدیر جمهوری تاکید دکتر روحانی بر این است که در دولت دوازدهم فقر مطلق را بتوانیم از بین ببریم یا جهت گیری بودجه در جهت اشتغال زایی هست، اینها در واقع مطالبات مردم است و دولت هم در این راستا لایحه بودجه را ارائه کرده است.

«مجید تخت روانچی» معاون سیاسی دفتر مدیر جمهوری خواستار روشن شدن ریشه اتفاقات اخیر کشور شد و گفت: دولت اراده کرده تا برخوردش با مردم براق باشد و مردم بتوانند بر

تخت روانچی در پاسخ به سوالی در خصوص بیانات مدیر جمهوری و اینکه اگر موارد مشخص لایحه در مجلس تصویب نشود و اساسا بودجه از مسیر خود خارج شود برنامه دولت در این خصوص چیست؟ گفت: همانطور که آقای روحانی در وزارت اقتصاد مطرح کردند دولت صدها ساعت در مورد بودجه بحث کرده و با حضور کارشناسان متعدد به این نتیجه رسیده است.

معاون سیاسی دفتر مدیر جمهوری افزود: ایشان سه تبصره (14، 18 و 19) را اسم بردند یکی از این تبصره ها در مورد ایجاد اشتغال است ضمن اینکه ایشان فرمودند هر جا زیاد کردن قیمت داریم مشخص می کنیم جهت چه منظوری است و از آن چگونه استفاده می شود.

مدیر جمهوری خواستار نظارت مردم بر کار دولت است/ ریشه اتفاقات اخیر کشور باید رو

تخت روانچی خاطرنشان کرد: در عین حال ایشان گفتند اگر مجلس با تمام پیشنهادهای هدفمند دولت مخالفت می کند باید راهکار جایگزین را هم بگوید و اگر صرفا ابراز مخالفت کند و پیشنهادی نداشته باشد، شاهد استمرار بیکاری و فقر مطلق خواهیم بود و این عملا به معنای سکون است.

وی تصریح کرد:ما در حال حاضر با پرسشها بیکاری و فقر مواجه هستیم اگر مجلس شورای اسلامی با پیشنهادهای دولت مخالفت می کند انتظار می رود پیشنهادهای خود را هم بدهد با این حال هنوز جهت قضاوت سریع است فعلا بودجه در کمیسیون تلفیق بحث می شود.

معاون سیاسی دفتر مدیر جمهوری با بیان اینکه منطق دولت منطق روشنی هست، گفت:در عین حال آماده ایم به پیشنهادهای نمایندگان گوش دهیم و اگر به فرمولی برسیم و احساس کنیم این هم راهی است که می توانیم به اهداف برسیم، راجع به آن بحث می کنیم.

**ریشه اتفاقات باید بررسی و روشن شود

معاون سیاسی دفتر مدیر جمهوری در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه آیا دولت راجع به شروع نآرامی ها و نقش عوامل داخلی و خارجی در این اتفاقات بررسی هایی کرده هست، اظهار کرد: اینکه مسیر شعارها عوض شد خیلی گویاست که ابتدا فضایی وجود داشت و در ادامه فضای دیگری ایجاد شد. لذا ریشه این اتفاقات باید بررسی و روشن شود.

تخت روانچی افزود: البته شاید این امر زمانبر باشد ولی چیزی که روشن است این است که عده ای- چه آشوبگران داخلی و چه کسانی که از خارج توطئه و جنبش کردند – از بستر پرسشها اقتصادی مردم سوء استفاده کردند و در حقیقت به طرح و شنیده شدن همان مطالبات لطمه زدند.

معاون سیاسی دفتر مدیر جمهوری تاکید کرد: باید این عنوان روشن شود تا بتوانیم از وقوع چنین اتفاقاتی در آینده جلوگیری کنیم. چه کسانی که می درخواست کردند آشوب داخلی راه بیندازند، چه کسانی که به صراحت گفتند می خواهیم آشوب را به داخل کشور عزیزمان ایران بکشانیم و چه کسانی که به صراحت نگفتند ولی ما ادله روشنی داریم که اینها به نحوی داشتند خط می دادند.

**دولت پیگیر اوضاع بازداشت شدگان است

معاون سیاسی دفتر مدیر جمهوری در پاسخ به سوالی راجع به کارها دولت جهت آزادی بازداشت شدگان گفت:در مورد بازداشت شدگان اطلاعات دقیقی ندارم و باید مسئولین ذیربط توضیح بدهند ولی هم سیاست دولت این است و هم – روزسه شنبه- مقام معظم رهبری فرمودند که باید بین کسانی که به صورت هیجانی وارد میدان شدند و آنها که واقعا لیدر بودند و یا وصل بودند به خارج و شروع به تخریب کردند تفاوت قائل شویم.

وی تصریح کرد: دولت نظرش این است دانشجویان و کسانی که به جایی وصل نبودند هر چه سریعتر آزاد شوند. تعدادی دارند آزاد می شوند تعدادی هم به مرور وقت آزاد خواهند شد بقیه هم بر اساس احکام دستگاه قضایی پیگیری می شود.

تخت روانچی یادآور شد دولت در این زمینه از نزدیک با قوه قضاییه در تماس است.

** خارجی ها خوب می دانند پایگاه مردمی جمهوری اسلامی تا چه حد است

معاون سیاسی دفتر مدیر جمهوری در پاسخ به سوالی دیگر در خصوص ایجاد شائبه بی ثباتی در کشور عزیزمان ایران به وسیله بعضی کشورها، اظهار کرد: خارجی ها خوب می دانند که پایگاه مردمی جمهوری اسلامی تا چه حد است.

وی خاطرنشان کرد: جالب است با شروع آشوب های پایتخت کشور عزیزمان ایران نخست وزیر رژیم صهیونیستی ابتدا تلاش کرد فاصله بگیرد و به همکاران خود هم دستور داده بود موضع گیری نکنند. ولی موقعی که جریانات به سمت آرامش می رفت، دست خود را رو و شروع به جنبش و موضع گیری کرد. اینها نشان می دهد که می دانند پایگاه مردمی نظام جمهوری اسلامی چگونه است.

تخت روانچی در پاسخ به این پرسش که آیا اتفاقات اخیرعلت تاخیر در سفر مدیر جمهوری فرانسه بوده هست، اظهار کرد: سفرهایی در این سطح مقدمات دیپلماتیک و تشریفاتی خاصی دارد و بر مبنای تفاهم دو طرفه هست. سفر آقای مکرون هم در دستور کار است ولی وقت آن قطعی نیست.

وی گفت: ما با کشورهای متفاوت از جمله اروپایی ها تماس داریم و الان نوبت مدیر جمهوری فرانسه است که به کشور عزیزمان ایران سفر کند و در مذاکراتی که داریم زمانش را مشخص خواهیم کرد.

تخت روانچی در پاسخ به پرسش دیگردرباره حضور خود در سمت معاون سیاسی دفتر مدیر جمهوری گفت: من خودم فکر نمی کردم موقعی کاری غیر از وزارت خارجه انجام دهم. البته الان هم حوزه سیاست خارجی بخشی مهم از کارمان هست.

معاون سیاسی دفتر مدیر جمهوری افزود: هشت سال قبل که بازنشسته شدم فکر نمی کردم دوباره به کار برگردم ولی در سال 92 آقای ظریف لطف کردند گفتند بیا و من به وزارت امور خارجه رفتم. زمانی هم که در وزارت امور خارجه بودم فکر نمی کردم اگر در دولت باشم، خارج از وزارت امور خارجه باشم.

تخت روانچی اضافه کرد: زمانی که دولت دوازدهم کار خود را شروع کرد آقای واعظی که سال هاست از وقت دانشجویی و خارج از کشور ایشان را می شناسم و در وزارت امور خارجه هم همکار بودیم، از بنده دعوت کردند.

معاون سیاسی دفتر مدیر جمهوری ادامه داد: خدمت آقای روحانی هم در مذاکرات 598 بودیم که ایشان مدیر کمیته آتش بس بودند و هر کمیته یک مدیر یک دبیر داشت و بنده دبیر کمیته اسرا بودم. با توجه به اینکه بحث اسرا و صحبت ها با صلیب سرخ در حیطه کاری ما قرار داشت در مباحثی که در ژنو و نیویورک انجام می شد خدمت ایشان بودیم. بعد از تشکیل دولت دوازدهم دکتر واعظی با آقای دکتر ظریف صحبت کردند و ما را اینجا فرستادند.

وی درپاسخ به این پرسش که آینده نگری می شد شما نقش مهمی در وزارت خارجه داشته باشید و حتی گفته می شود حضور شما در ریاست جمهوری باعث عوض کردن چینش آقای ظریف شده است هست، گفت: چیزی که بنده خبر دارم این است که آقای دکتر واعظی در این مورد با آقای دکتر ظریف صحبت کردند.

تخت روانچی ادامه داد: آقای دکتر ابوطالبی زحمات زیادی کشیدند و الان در سمت مشاور رییس جمهوری هستند. جهت مسوولیت معاونت سیاسی چند نفر مطرح شده است بود که قرعه به نام بنده افتاد. اینجا فرقش با کار وزارت امور خارجه این است که هم بعد داخلی هم خارجی دارد. در واقع معاونت سیاسی دفتر مدیر جمهوری مسئول کارهایی است که در حوزه سیاسی و البته امنیتی به آقای مدیر جمهوری مرتبط می شود چه سیاست داخلی چه خارجی.

وی خاطرنشان کرد: اگر چه همه سال های خدمتم در وزارت امور خارجه بوده با این حال خیلی هم از سیاست داخلی دور هم نبودم، تلاش می کنم و انشاءالله خدا یاری کند بتوانم خدمتی انجام دهم.

واژه های کلیدی: سیاسی | لایحه بودجه | وزارت خارجه | ریاست جمهوری | وزارت امور خارجه | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs