فهرست دیپلماتیک کشورهای عربی شورای همکاری خلیج فارس

فهرست: دیپلماتیک کشورهای عربی شورای همکاری خلیج فارس اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار اجتماعی مگر با اعدام قضیه حل می‌شود؟ ، درخواست دعوت از مسئولان وقت شرکت نفت به دادگاه/ وکیل متهم

به گزارش فارس، از لحظاتی قبل با حضور متهمان پرونده و قاضی مقیسه هفتمین جلسه پیگیری به پرونده فساد نفتی شروع شد.

مگر با اعدام قضیه حل می‌شود؟ ، درخواست دعوت از مسئولان وقت شرکت نفت به دادگاه/ وکیل متهم

درخواست دعوت از مسئولان وقت شرکت نفت به دادگاه/وکیل متهم: مگر با اعدام قضیه حل می شود؟

عبارات مهم : صندوق

هفتمین جلسه پیگیری به پرونده فساد نفتی در دادگاه انقلاب پایتخت کشور عزیزمان ایران شروع شد.

به گزارش فارس، از لحظاتی قبل با حضور متهمان پرونده و قاضی مقیسه هفتمین جلسه پیگیری به پرونده فساد نفتی شروع شد.

مگر با اعدام قضیه حل می‌شود؟ ، درخواست دعوت از مسئولان وقت شرکت نفت به دادگاه/ وکیل متهم

افشار، وکیل متهم ردیف دوم پرونده نفتی در هفتمین جلسه محاکمه همدستان بابک زنجانی در شعبه 28 دادگاه انقلاب، در جایگاه قرار داده شد و اظهار کرد: در کیفرخواستی که دادستانی صادر کرده، آمده است که موکل من در معرفی بابک زنجانی به نهادها و شرکت های دولتی جهت انجام معاملات بازرگانی دخیل بوده هست، در حالی که موکل من زنجانی را به نهادها و شرکت های دولتی معرفی نکرده و متاسفانه از همین بخش می توان به بزرگ نمایی در کیفرخواست پی برد.

افشار ادامه داد: خود کیفرخواست مدعی است که موکل، بابک زنجانی را به فردی به نام «الف. و. د» معرفی کرده که مدیرعامل یک شرکت سهامی خاص به نام صندوق بازنشستگی صنعت نفت بوده و اساسا وظیفه ای مبنی بر فروش نفت ندارد. حتی اگر ادعای کیفرخواست در رابطه با معرفی به «الف. و . د» صحت داشته باشد، معرفی به شرکت ها و نهادها محسوب نمی شود.

به گزارش فارس، از لحظاتی قبل با حضور متهمان پرونده و قاضی مقیسه هفتمین جلسه پیگیری به پرونده فساد نفتی شروع شد.

در ادامه غلامرضا مهدوی وکیل شرکت ملی نفت کشور عزیزمان ایران در پاسخ به بیانات وکیل متهم ردیف دوم اظهار کرد: طبق مصوبه شرکت نفت، به صندوق بازنشستگی اجازه داده شد که نفت بفروشد.

قاضی مقیسه نیز در ادامه گفت: بنابراین صندوق بازنشستگی نفت حق فروش نفت داشته و شمس، بابک زنجانی را جهت خرید به «الف. و. د» معرفی کرده بود.

وکیل شمس در پاسخ گفت: موکل من اصلاً این فرد را معرفی نکرده هست. بحث خرید از صندوق بازنشستگی نفت، 3 میلیون بشکه بود که یک میلیون بشکه عملی شد و مابقی را ندادند.

مگر با اعدام قضیه حل می‌شود؟ ، درخواست دعوت از مسئولان وقت شرکت نفت به دادگاه/ وکیل متهم

رئیس دادگاه خطاب به وکیل متهم گفت: بنابراین دخالت موکل خود را در دخالت یک میلیون بشکه قبول دارید.

وکیل متهم پاسخ داد: خیر قبول ندارم اگر تاریخ ها را ملاحظه کنید، عنوان کاملاً مشخص هست. بحث فروش از طریق صندوق بازنشستگی نفت یک پروسه مالی بوده که از فروردین ماه شروع می شود، در لوزان سوییس که موکل حضور نداشته، بحث 300 میلیون یورو پولی بوده که صندوق بازنشستگی جهت واردات اقلام غذایی مورد نیاز داشته هست.

به گزارش فارس، از لحظاتی قبل با حضور متهمان پرونده و قاضی مقیسه هفتمین جلسه پیگیری به پرونده فساد نفتی شروع شد.

افشار ادامه داد: بعد از اینکه زنجانی شخصاً این کار را انجام می دهد، طبق محتویات پرونده شرکت ملی نفت از طریق شرکت پتروپارس به صندوق بازنشستگی نفت می دهد تا مطالبات زنجانی را بدهند.

وی افزود: موکل در جلسه ای که زنجانی با «الف. و. د» داشته، اصلا معرفی نکرده و فقط در آن جلسه حضور داشته و خود آقای «الف . و . د» هم نمی گوید که شمس، زنجانی را معرفی کرده بلکه اظهار می کند شمس هم در جلسه خردادماه حضور داشته هست.

مگر با اعدام قضیه حل می‌شود؟ ، درخواست دعوت از مسئولان وقت شرکت نفت به دادگاه/ وکیل متهم

افشار اضافه کرد: معرفی زنجانی به «الف . و . د» نمی تواند پایه و اساس فروش 15 الی 16 محموله نفتی به زنجانی باشد. به انضمام اینکه آقای «الف. و. د» مدیرعامل صندوق بازنشستگی نفت بوده و ذاتا وظیفه ای مبنی بر فروش نفت نداشته و زیاد محموله ها از طریق شرکت H.k به فروش رفته است.

قاضی مقیسه در پاسخ به وکیل متهم گفت: در آن شرایط نیروی انتظامی هم نفت می فروخت چه برسد به صندوق بازنشستگی، این چه حرفی است که شما می زنید؟

وکیل در پاسخ گفت: حرف من این است که بحث صندوق بازنشتگی نفت، یک محموله بوده و سایر محموله ها موکل من معرف نبوده هست. ضمن اینکه اگر صرف معرفی پایه و اساس دادن ثروت ملی به یک شخص باشد، این خیلی فاجعه هست.

در ادامه جلسه شکاری یکی دیگر از وکلای شرکت ملی نفت گفت: در ایمیلی که آقای «ن. م» به آقای شمس داده، به وی می گوید که چون می خواهید نفت بخرید 300 میلیون یورو واریز کنید و متاسفانه با جعل سند وانمود می کنند که 300 میلیون یورو واریز کرده اند.

وکیل متهم ردیف دوم نیز اظهار کرد: کسانی که محموله های شرکت ملی نفت را به زنجانی واگذار کردند، در مظان اتهام هستند آیا معرفی موکل جهت دادن نفت کافی بوده است؟

در ادامه مهدوی وکیل دیگر شرکت ملی نفت از قاضی مقیسه درخواست کرد که جهت تدوین بهتر موضوع، در صورت صلاحدید از جلسات بعدی مسئولان وقت شرکت نفت دعوت شوند و در رابطه با مهدی شمس و نحوه واریز پول ها صحبت کنند.

قاضی مقیسه در پاسخ به اظهار وکیل متهم مبنی بر اینکه بیانات افراد باید مستند باشد، گفت: این دادگاه است که تشخیص می دهد مستند است یا خیر، جهت من که می خواهم حکم بدهم باید مستند باشد. به کرات افراد به نقش شمس در معرفی زنجانی اقرار کرده اند ولی متاسفانه طوری معرفی کرده اند که وزیر اعتماد می کند و نمی داند که این افراد جهت غارت بیت المال آمده اند.

در ادامه جلسه وکیل متهم قصد داشت بخشی از گردش کار حکم دیوان عالی کشور را در خصوص مهدی شمس قرائت کند که قاضی مقیسه خطاب به وی گفت: شما چه کار به رأی دیوان دارید، رأی دیوان روی چشم ما واقع شده است است و محترم است ولی شما در قالب پرونده و کیفرخواست صحبت کنید. خواندن رأی دیوان که هنر نیست می خواهید آن را بخوانید. جهت ما رأی دیوان را نخوانید وقت دادگاه گرفته می شود. اگر حرفی دارید، حرف خودت را بزن.

در ادامه وکیل متهم به بحث زنجانی در آشنایی با مجموعه مدیران نفت اشاره کرد و گفت: آشنایی زنجانی با مجموعه مدیران نفت مربوط به سال 87 است که زنجانی با قرارگاه خاتم، قرب نوح و شرکت صدرا فعالیت گسترده مالی داشت.

قاضی مقیسه در پاسخ به وکیل متهم گفت: بابک زنجانی در بیانات خود گفته است که از سال 88 شمس و فلاح را می شناختم و فلاح گفت که شمس می تواند به شما کمک کند، بنابراین خواستم شمس از انگلیس به مالزی بیاید و جلسه ای به همراه فلاح، منفرد و وکلای خارجی در مالزی برگزار کردیم. در آن جلسه به شمس گفتم نفت در حال متروکه شدن است که شمس پاسخ داد من انجام می دهم و آنها را به فال می فروشم.

قاضی مقیسه در ادامه تصریح کرد: بنابراین این 3 نفر نفت و پول بیت المال را به غارت بردند و اگر دفاعی دارید بسم الله. ما چه کار به قرارگاه خاتم و قرب نوح داریم، این پرسشها اصلاً به پرونده ما مربوط نیست.

وکیل هم در پاسخ گفت: من می گویم آشنایی زنجانی با مجموعه مدیران نفت مسبوق به سابقه است.

وکیل متهم: مگر با اعدام قضیه حل می شود؟/قاضی: اینها سر مسئولان نظام کلاه گذاشتند

فلاحتی وکیل دیگر مهدی شمس متهم ردیف دوم پرونده نفتی در ادامه هفتمین جلسه محاکمه همدستان بابک زنجانی در شعبه 28 دادگاه انقلاب اظهار کرد: سال 89 تحریم های بدی به وسیله دشمن های اسلام علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی وضع شده است بود و کشور جهت ادامه کار در این شرایط مجبور بود دست به اقداماتی بزند.

وی افزود: کاری به عنوان معرفی و اینکه چه قضیه ای اتفاق افتاده هست، ندارم. نفتی بوده که باید فروش می رفت و متهم ردیف اول جهت فروش نفت معرفی و به میدان می آید. سرمایه متهم ردیف اول مهم نیست بلکه توانایی او جهت استخدام افراد توانمند مهم است که با درایت و توانایی و فکری که داشته بعضی پرسشها را حل می کند.

وکیل مهدی شمس ادامه داد: هیچ کس از منویات متهم ردیف اول باخبر نبوده، نه دولت و نه کارگزارانش. موکل من تخصص داشته که چطور نفت را حمل کند تا دچار مسئله نشود. اگر این دادگاه اجازه می دهد در فرصتی مناسب شمس بگوید که چه ترفندی را به کار برده تا نفت ها را حمل کند که بسیار هم جالب هست.

وی ادامه داد: در صفحه 132 کیفرخواست دادسرا شمس را مورد خطاب قرار داده است که آیا در ارتباط با شرکت فال تحقیقات مطالعات مورد نیاز را انجام نداده و آن شرکت را به زنجانی معرفی کرده هست. توصیه مهم این است که نماینده دادستان همین خطابی که به شمس دارد را آیا به وزیر نفت وقت نداده است؟ آیا آنها را مورد خطاب قرار نمی دهید؟

وکیل شمس افزود: تحریم ها باعث شده است که این دادگاه تشکیل شود و ما را به جان هم انداخته اند. در حالی که این افراد 30 سال خوب کار کردند و یک شبه بد شده است اند؟ توصیه قابل توجه این است که یک عنوان حقوقی را به یک عنوان کیفری تبدیل کرده اند و آن را به عنوان شبکه ضدانقلاب معرفی می کنند.

قاضی مقیسه در پاسخ متهم گفت: شما در کردستان و مازندران قاضی بودید، جای تعجب است که این حرف ها را می زنید. پرسش اینجاست که الان این پول ها کجاست. شما که قاضی بودید به جای دفاع از بیت المال آیا این حرف ها را می زنید.

وکیل متهم در پاسخ گفت: جعل را متهم ردیف اول انجام داده و موکل من جعلی انجام نداده هست. البته اگر اینکه جهت شما محرز شده است موکل من جعلی انجام داده، ما بنشینیم و دیگر حرفی نزنیم.

وکیل متهم افزود: حرف مهم ما این است که روند بازگرداندن بیت المال اینگونه نیست که شما پیگیری کردید. مگر با اعدام قضیه حل می شود.

قاضی مقیسه در پاسخ گفت: هم بیت المال باید برگردد و هم مجازات شوند. اینها سر مسئولان نظام کلاه گذاشتند و بیت المال را غارت کردند بنابراین هم باید اموال در داخل و کشور ستانده شود و هم مجازات شوند. متاسفانه موکل شما و آقای فلاح که عضو نظام بوده و 30 سال در این نظام کار کرده نه تنها همکاری نکردند بلکه یک قدم هم برنداشتند. حرف من این است که از این افراد استفاده کنیم تا پولها برگردد.

نماینده دادستان در پاسخ به وکیل متهم گفت: ده ها سفر نمایندگان شرکت نفت و دادستانی جهت بازگرداندن پولها به خارج از کشور رفتند و 3 سال است می گویند پول ها را برگردانید؛ کدام پول ها، اینها با اسناد جعلی سند ساختند.

وکیل متهم در پاسخ به نماینده دادستان گفت: موکل من دو نامه نوشت که پول ها را برگرداند آیا بازپرس اجازه نداد؟

نجفی نیز در پاسخ به وکیل متهم اظهار کرد: اینها حتی در مرحله تحقیقات اسناد جعلی درست می کردند تا بگویند پول دارند. موکل شما در شقوق متفاوت دخالت داشته هست.

وکیل متهم در پاسخ گفت: این ادعای شماست و هیچ سندی جهت آن وجود ندارد.

قاضی مقیسه در ادامه خطاب به وکیل متهم گفت: میدان فوتبال نیست که آقای افشار و نماینده آقای فلاح هورا می کشند، چنانچه سخن جدیدی دارید ارائه دهید لیکن اینجا میدان شعار نیست.

فلاحتی هم در پاسخ اظهار کرد: توصیه ای که باید به آن توجه داشت این است که مدعی باید علت بیاورد نه شاکی و متهم.

واژه های کلیدی: صندوق | معرفی | پرونده | دادگاه | بازنشستگی | بابک زنجانی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs